Как жените могат да се противопоставят на тормоза на работното място
Подигравките на работното място са нещо обичайно. 66% от работещите жени са подложени на тормоз. Освен това мъжете са по-склонни да бъдат малтретирани, отколкото жените. А сред извършителите 61 са шефове. Тормозът влияе на самовъзприятието и може да доведе до сериозни здравословни проблеми. Понякога е толкова трудно да останеш силен. Особено когато сте подложени на тормоз от страна на шефа си. Но все пак е важно да направите всичко възможно, за да се защитите.
Останете жена и не се превръщайте в едно от момчетата
Когато работите с мъже, не забравяйте, че сте жена. И се старайте да избягвате флиртуването с колегите. Вие сте колега и член на екипа, а не обект на желание. Вие сте красива жена и не можете без комплименти, но е по-добре да разграничавате работата от личния си живот. не забравяйте, че сте жена и трябва да спазвате определени норми на благоприличие в присъствието си: те не трябва да ви ругаят, не трябва да ви дават прякор и трябва да говорят и да се държат уважително.
Документирайте тормоза
Документирайте подробно всеки случай на тормоз. Дата, час, място, думи и действия. Важно е също така да документирате кой в момента е в близост до вас и може да докаже тормоза в бъдеще. съхранявайте всички документи на сигурно място. можете да предупредите извършителя да не записва разговора ви на диктофон или камера. Това ще го накара да прояви сдържаност и да мисли за думите и действията си. Всички тези доказателства и добре съхраняваните записи могат да ви помогнат да защитите делото си.
Намерете други жертви
Обикновено насилникът не е груб само към един човек. Можете да обсъдите ситуацията си с хора, на които имате доверие, и да се опитате да намерите други. Заедно е по-лесно да се противопоставите. колкото повече хора съобщят за тормоза, толкова по-добър е резултатът. уверете се, че вашият насилник е човек, на когото може да се има доверие и който не само ще ви подкрепи с думи, но и ще застане до вас по време на целия процес. Кажете на колегата си да събере доказателства за тормоза и заедно да измислите план за действие.
Поговорете с отдел "Човешки ресурси" и избягвайте срещи лице в лице
Опитайте се да не оставате насаме с тормозещия. Ако го срещнете в коридор или на друго безлюдно място, по-добре е да не участвате в разговора. Под погледа на други хора насилникът ще бъде по-спокоен и учтив. В бъдеще ще ви е необходима трета страна, която да подкрепи думите ви. след като сте разговаряли със свидетели и сте събрали всички доказателства за тормоза, трябва да съобщите за него на директора или на вашия ръководител. Направете 2 копия - едно за себе си и едно за вашия ръководител. Разкажете цялата история на тормоза според записките си и оставете колегите си да я докажат. Можете да изпратите бележките си по имейл, за да имате доказателство за обжалването си.