Депресия на работното място: Вие или работата?
Всички се чувстваме стресирани на работа. Има онези ужасни дни, когато всичко изглежда се обърква, когато недоразуменията се разрастват и просто не можете да се разберете с вашия шеф, служител или колега. Хората са постоянно стресирани на работното място. Работата се превръща в наш втори дом и ние сме склонни да копираме семейната динамика и отношенията, които отразяват тези с родителите и братята и сестрите. Това може да бъде утежняващо и разстройващо.
И наистина ли работата ви е виновник за депресията?
Работата всъщност не може да причини депресия. Ако някой е склонен действително да страда отдепресия, работата може да бъде сила за добро или да бъде вредна. Но някой не може да се депресира само от новините. Трябва да се случват и други неща.
Психологическата болка и страдание на работното място обаче не е малък проблем и не засяга само отделния човек.
Това е усещането, че човек няма контрол върху работата си - от страх да не я загуби, да не може да взема решения, да няма контрол върху това как да подобри нещата. Може да се чувствате "безсилни". да направите някакви промени или да повлияете на ситуацията.
Симптомите на депресията, която идва от заучената безпомощност, могат да включват:
Причина за депресията е заучената безпомощност:
- Предаване - да не се опитвате да промените нещо
- Социална изолация
- Пасивност
- Намалена ефективност в работата
- Намалена способност за решаване на проблеми
- Прокрастинация
- Фрустрация
- Ниско самочувствиесамоуважение
Някои от причините за депресия на работното място
- Неподходяща работа. Човек се чувства призван да бъде художник, но работи като счетоводител.
- Несъответствие между корпоративните и личните ценности. Запазване на работа, при която има етичен дискомфорт.
- Вината на работещите родители."Харесвам работата си, но чувствам, че трябва да прекарвам повече време с детето."
- Интерперсонален дискомфорт. Налага се да общувам с хора, които са неприятни или просто имат различнипредпочитания, характери или стил на работа.
- Дисбаланс между работата и живота. Работохолизъм и работа по дълги часове, дори когато никой не го иска, и пропускане на социални контакти извън работата, както и хобита, възможности за релаксация и физически упражнения.
- Интровертен/екстровертен стрес. Човек може да е екстроверт, работещ на длъжност или в среда, в която няма достатъчно взаимодействие между хората; или интроверт, работещ в отворен офис с постоянни разсейващи фактори, без уединение и без достатъчно възможности да "влезе навътре".
- Финансови трудности. Възможното възнаграждение и обезщетения не отговарят на основните нужди на работника.
- Чувство в капан. "Много искам да напусна тази работа, но не мога, защото (посочете причината). Това може да е реалистична оценка или реакция, основана на страх.